Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri yazımızın detayı aşağıda yer almaktadır.

Anne adayları, gebelik dönemlerinde sürekli olarak bebeklerinin erkek olması ile kız olmasının yanı sıra, hangi cinsiyetteki bebeğinin ne zaman hareket edeceği yönünde merak olgusu taşımaktadır. Doktorlara göre, bebeklerin anne karnındaki hareketleri, kişiden kişiye göre değişimler göstermektedir.

Anne adaylarının karnındaki bebek hareketleri genel olarak 16. ve 22. haftalarda hissedilmeye başlayabiliyor iken, ilk kez hamilelik yaşayan kadınlar da, 24. ve 25. haftalarda da hissedilmeye başlanabiliyor.

Kadınların bebek hareketlerini hissetme durumuna istinaden, zayıf anneler kilolu annelere oranla bebek hareketlerini daha iyi hissedebilmektedirler.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne karnında bebek hareketleri fazla ise bu çok iyi bir durumdur. Bebeğinizin oksijen alma durumunun çok iyi olduğunu ve etrafındaki sıvının fazla olması dolayısı ile çok iyi bir şekilde beslendiğinin de sebebidir. Bu durumu farklı ve kötü bir durum olarak düşünen anneler için aksine bebeğinizin sağlıklı olduğu anlamını taşıyor diye belirtebiliriz. Bebeğiniz konusunda endişe edecek bir durumun olmadığından emin olabilirsiniz.

Anne Karnında Bebek Hareket Etmiyor

Bulunduğunuz gün boyunca, bebeğinizden herhangi bir hareket belirtileri yok ise, endişe etmeden kendinize dinlenebileceğiniz bir yer ve sakinlikle rahat ederek dinlenme ortamı sağlamalısınız. Enerjinizin düşük olması dolayısı ile bebeğe bu durumun yansıması, bebeğinizin hareket etmemesi ile doğru orantılı olabilir. Yapmanız gereken, dinlenme ortamı sağladıktan sonra, kendinize enerji veren bir şeyler içmenizi önermekteyiz.

Anne Karnında Bebek Hareket Etmesi İçin Ne Yapılmalı?

Böyle bir durumda moralinizi bozmanızın herhangi bir faydası olmayacağını öncelikle belirtmek isteriz. Şekerli bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Çok aşırıya gitmemenizde fayda var. Lakin şekerin çok yararlı bir şey olmadığını açıklamamıza zaten gerek yok. Bebeğinizin 28. hafta da olması ve sonrasında, sırt üstü yatmayı denemenizde fayda olacaktır.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebek Ne Zaman Hareket Eder?

Hamilelik döneminin ilk 3 ayı dolayısı ile, anne adayı bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilmektedir. Daha önce doğum yapmış anne adaylarında bu durum daha da erken olabilmektedir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir?

Bebeğinizin çok küçük olduğunu farzedersek, hareketleri kasık bölgelerinde olabiliyor. Daha ileriki ay dönemlerinde ise göbeğin çevre kısımlarında hissedilmektedir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Yavaşlar?

Bebeğinize gerekli oranda oksijen sağlanamaması ve yeterli beslenememesi durumunda, annne karnında bebek hareketleri yavaşlamaya başlamaktadır.

38 Haftalık Bebek Anne Karnında Nasıl Durur Ve 38 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri

38. hafta sonlarındayken, bebekler anne karnında doğum kanalına yerleşmeye başlamaktadırlar. Doğumun yaklaşması dolayısı ile bebek hareketlerinin yavaşlaması gayet ve çok normal bir durum olmaktadır. Anne karnında 38. hafta da bebek doğuma hazır hale gelmeye yavaş yavaş başlayacak şekilde durmaya başlar.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri

Anne Karnında Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapılır?

  • Anne adayları için, aşırı ve çok olmadan tempolu bir koşma veya yürüme bebeği harekete geçirebilir.
  • Anne karnındaki bebeğin görme yeteneği 22 ve 26 haftalar arasında başlayabilmektedir. Göbeğiniz üzerine tutacağınız ışıklı bir madde veya el feneri de olabilir, bebeğinizin tepki vereceğini görebilirsiniz. Bu evrede bebekler gece ve gündüz ayrımını yapabilmektedirler. (Lazer kullanmamanız önemle duyurulur.)
  • İçeceğiniz portakal suları veya süt, annelerin sindirim sistemleri bakımından harekete geçmesinde faydalı bir durum yaratır. Bebeğinizin harekete geçmesini sağlamak için şekerli gıdalar yerine, meyvelerden meyve suyu yapabilirsiniz. Bu daha faydalı olacaktır.
  • Yoğurt, fındık, meyve gibi besinler bu süreçte etkilidir.
  • Çok hafif olmak kaydı ile göbek bölgenize vurmak bebeğin hareketlerini görmenizi sağlayabilir.
  • Bebeğinizin 22 ve 26 haftaları arasında, sizleri duymaya başlayabilir. Bu evrede bol bol konuşmanız onu harekete geçirebilmektedir.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri İsimli Yazımızı Okudunuz.

Anne Karnında Bebeğin Çok Hareketli Olmasının Sebepleri İsimli Diğer Yazımız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir