Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri

Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri

Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri Makale Bilgilendirmemizi Okuyabilirsiniz.

Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri

Bebeke şurupları ve ağrı kesicileri, bebeklerinizin alternatif iyileşme gidericisi olarak bilinmektedir. Küçük çaplı ağrı ve ateş durumlarında, bebekleriniz için genel ve sıklıkla kullanılan şurup Calpol olarak bilinmektedir. Doktor ve tavsiyelerini baz almış olursak, bu şurubun kullanılması bakımından bebekleriniz için herhangi bir kusur bulunmadığı söylenebilmektedir. Sizlere bu yazımız üzerinden, bebeklere verilen ağrı kesici ve şuruplar ile ilgili sorulu cevaplı olarak maddeler halinde edindiğimiz bilgileri aktarmaya çalışacağız.

Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri
Bebeklere Şurup Verilir mi?

 • Bebeğinizin sürekli ve kalıtsal bir hastalığı var ise,
 • Farklı bir hastalık durumunda ve bu durumdan haberiniz yok ise,
 • Genetik bir ağrı ve benzeri durumları taşıyor ise,
 • Sancılanmaya bağlı bir durumda ağlıyor ise,
 • Sarılık gibi bir hastalığa yakalanmış ise,
 • Mantar ve deri hastalıkları gibi bir durum var ise,

Tavsiyemiz öncelikle doktor kontrollerine tabi tutmanız olacaktır. Yukarıdaki saydığımız hastalık durumları özel durumlar olduğundan, farklı ilaç ve tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kendinizce ve çevrenizden duyarak uygulayacağınız yöntemlerin zarar getirebileceğini de göze almanızı öneriyorum. Durumun aksi bir durum olmasının önüne geçmeniz açısından, doktorunuzun önerisine kulak asmanız çok daha mantıklı olacaktır. Eğer ki, sıradan ve küçük hastalıklar durumu mevcut ise, Bebeklere Şurup Verilir mi? sorusunun cevabı evet olabilir. Ama yine de bu gibi durumlarda da doktor tavsiyesi önemlidir.

Bebeklere Şurup Verilir mi Hakkında Sorular

Soru1 : 1 Aylık bebeğe şurup verilir mi?

Cevap : Genellikle, bebeklere verilen şurup Calpol şuruptur. 1 aylık bebeğe Calpol verilir mi? sorusunun cevabı da, boy ve kilo oranını baz alarak eczacınız ve doktorunuzun tavsiyesi üzerine belirtilen ölçekte verilebilir.

Soru2 : Diş çıkaran bebeklerde oluşan ateş için kullanılabilir mi?

Cevap: Olağan dışı bir durum olmadığı sürece, doktor tavsiyesi ile alacağınız ağrı kesicinin herhangi bir zararı olmadan kullanılabilmesi uygundur.

Soru3 : 2 Aylık bebeğe şurup verilir mi?

Cevap: 2 Aylık bebekler için, Soru1‘de de sorulan sorunun cevabına nazaran aynı durum geçerlidir. Verilen şurubun boy ve kilo oranına göre verilmesi gerekmektedir.

Soru3: Soğuk algınlığı geçiren bebekler için şurup vermek ne derece güvenli veya sakıncalıdır?

Cevap: Böyle bir durumda, bebeğiniz için şurup vermekten ziyade, doktorunuzun muayene ve tedaviye vereceği cevaba göre değerlendirmeniz gerekmektedir. Tedavi sonrası doktorunuzun onayı ve verdiği şurup, bebeğinize kullandırma açısından daha da öneme sahip bir davranıştır.

Soru4: Calpol şurup yasaklandı mı? Ülkemizde yasak mı?

Cevap: Uzman doktorlara yöneltilen sorunun cevabı, yurtdışında yasak olduğu fakat ülkemizde güvenle kullanılabildiği yönündedir. Ülkemiz için böyle bir yasağın olduğu söylenemez.

Calpol Şurup Kullanım Şekli Ve Calpol Şurup Bebeklerde Kullanımı

 • Eğer bebeğiniz 3 aydan küçük ise, yarım ölçek kadar 2,5 ML,
 • Eğer bebeğiniz 3 aylık – 1 yaş aralığındaysa, yarın ölçek kadar 2,5ML – 5 ML,
 • Eğer bebeğiniz 1 yaş – 6 yaş aralığındaysa, 1 – 2 ölçek 5 ML – 10 ML.

Yukarıdaki yaş aralığı ve doz miktarı genel oranda belirlenmiş bir orandır. Lakin, spesifik durumları göz önünde bulundurarak, bebeğinizin olası durumuna karşı, yukarıda da belirttiğimiz gibi doktor kontrolünde vermeniz ve oradaki ölçüyü esas almanız daha da olanaklı olacaktır. Böyle durumlarda kendi kendinize alacağınız önlemin hiçbir önemi ve faydası olmayacaktır.

Calpol Şurup Hakkında Bilgi

Calpol şurup hakkında, bir takım genel bilgileri aşağıda başlıklar halinde sıralıyoruz. Merak ettiğiniz ve bilgilenmek istediğiniz durumlar için sizlere bu anlamda bilgilendirmeleri iletmiş oluyoruz.

Calpol Şurup Nedir?

Bebekleriniz için ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan, etkileşim oranı yüksek miktarda iyileştirici özelliği olan şuruptur.

Calpol Şurup Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Calpol şurup, doktorunuzun önerdiği ölçeklerde, bebeklerinizin yaş ve kilo oranına göre belirlenen ölçek civarında ve yine belirlenen öğün aralıklarında kullanılması durumunda, 1. ve 3. güne kadar etkili olduğu bilinmektedir.

Calpol Şurup Bebeklere Verilir mi?

Calpol şurup, bebeklerinizin hastalık ve ağrı durumlarına oranla, doktor kontrolü ölçeğinde ve belirlenen kriterlere göre verilmesi olağan görülmektedir. Bebeklerin kullanmasında bir sakınca görünmemektedir.

Calpol Şurup Yan Etkileri

 • Ciltte oluşabilecek kaşıntı durumları,
 • Cilt yüzeyinde kızarıklıklar,
 • Cilt egzamaları,
 • Cilt dökülmeleri,
 • Yüzde, boğaz ve dil bölgelerinde şişme,
 • Nefes darlığı gibi astım tarzı durumlar,
 • Karında ağrı belirtisi,
 • Kullanıma bağlı mide bulantıları,
 • Kusma belirtileri,
 • İshal durumları,
 • Baş dönmesi belirtileri,
 • Karaciğerlerde oluşabilecek hasarlar

Calpol Şurup Hakkında Video

Calpol Şurup Kullanımı Hakkında Bilgi

 

Not: Bebeğiniz için Calpol ve benzeri gibi ağrı kesici, şurup ve ilaç kullanımlarını her ne koşulda olursa olsun, doktor kontrolü, tedavi ve muayene sürecinden geçmeden vermemelisiniz. Basit bir ateş ve ağrı gibi görünen durumlar, aslında ne olduğunu bilmediğimiz tehlikeli bir hastalığın göstergesi de olabilir. Bu tip aksi durumlara karşı doktorunuzun bebeğinizi görmesinde büyük bir önem vardır.

Bebekler İçin Ağrı Kesici Ateş Düşürücü Şurup İsimleri yazımızı okudunuz.

Ayrıca, Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir