Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri Ve Bebeklerde Sarı Kusmuk Yazımızın Detaylarını Paylaşıyoruz.

Çok alışıla gelen bir durumdur bebeklerde kusma. Ailelerin ne kadar endişeli bir şekilde bebeklerinin kusma eylemine şahit olmalarını çaresizce seyretseler de, normal şartlarda kusma durumu bebeklerde beslenme, parazit, mikroplar ve dış etmenlere bağlı olarak gelişir. Ciddi bir hastalık belirtisi de kusma yöntemiyle önceden haber verilir niteliği oluşturan durumlarla da oluşabiliyor.

Bebeklerin kusma sebepleri, tek bir sebebe bağlı kalmaksızın çeşitli durumlarla ölçülendirilebilir. Yani bebekler kusuyorsa, bunun statik ve sabit bir sebebi bulunmamaktadır. Bu yazımızda da, bebek kusması hakkında bir kaç başlık altında toplanan konulara değineceğiz.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Bebeklerde sarı renkte kusma gibi bir durum belirli bir seviyedeyse ve bebeklerde sarı kusmuk olduğundan tam eminseniz, bunun nedeni anne sütüne bağlı sebeplerden oluşmaktadır. Eğer ki, anne emzirme öncesi beslenmesinde, zararlı baktesi, kimysasal içecek ve yiyecek, alkol, sigara ve bunun gibi sebeplere bağlı yiyecek ve içecek tüketimi yapmış ise genelde bebeklerin emzirilmesinden sonra bebeklerde sarı kusmuk meydana geldiği görülmüştür. Bunun haricinde, bebeklerin bulunmuş olduğu ortamlardaki parazit ve hastalıklı virüsler, ağız yoluyla bulaşmış ise bu durumda bebeklerde sarı kusma belirtisidir. Eğer, beslenmenizde bir sorun yok ise ve gayet sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsanız, buna rağmen bebek sarı kusuyorsa, bebeğinizin doktora görünmesinde ve muayene edilmesinde büyük önem olacaktır. Hassas bünyesi olan bebeklerde, hastalıklı virüslerin yayılma biçimi yetişkinlere göre çok daha kolay olmaktadır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

 

Bebeklerde Kusmanın Nedenleri

Bebeklerde, sıkça görülen reflü durumu, bebeklerin kusmalarındaki en büyük basit durumdur. Bu, hemen hemen her bebekte fazlasıyla görülmekte olan bir kusma sebebidir. Bebekler herhangi bir hastalık olmadan ve hastalığa yakalanmadan kusuyorlarsa, reflü sebepli kusmaya bağlı bir durum vardır demektir. Aynı zamanda, bebekler emdikten sonra kusuyorsa, yukarıdaki sarı kusma sebepleri altında belirttiğimiz gibi anne beslenmesine odaklı bir durumdan kaynaklanmaktadır. Bu basit kusma nedeni, reflüye bağlı ve geçici bir durumdan ötürüdür.

 • Bebeklerdeki mide sorunları, bebek kusma nedenidir,
 • Bebeğiniz soğuk algınlığı kapmış ise kusma sebebidir,
 • Bebeğinizin mide ve bağırsak geçişi sırasındaki sıkışma durumu kusma sebebidir,
 • Bebeklerinizin yoğun ağlama krizleri kusmaya sebeptir,
 • Bebeklerinizin dışarıdan aldıkları besinlere karşı gösterdiği kusma refleksleri,
 • Bebeğinizin şiddetli bir biçimde öksürmesi ve öksürmeye başlaması kusmaya sebeptir,
 • Bebeğinizin beslendikten sonra gazını çıkarmamanız ve aynı zamanda gazını çıkarmadan sallamanı veya hoplatmanız bebeğinizin kusmasına sebep olacaktır. Başlıca bebek kusma nedenleri bunlardır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

 

Bebeklerde Kusmak Normal mi?

Bebeklerde kusmak çok normal bir durumdur. Lakin, her kusma masum olamayabiliyor. Bebeğinizin hastalık belirtisi durumundaki kusmasında herhangi bir sorun olamayabilir. Fakat, gerekli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra, ortaya çıkabilecek ciddi durumlar da söz konusu olabiliyor. Endişe etmeyin. Yapmanız gereken, doktorunuzun tavsiyelerine ve vereceği muayene ve tedavi sonrası ilaçları günü gününe, saati saatine vermek. Böylece, ciddi bir hastalık belirtisini de bu şekilde başınızdan savmış olursunu. Biz yetişkinlerde de, önce ciddi bir hastalığımızın olduğunu ufak başlayan belirtilerden sonra fark edebiliyoruz. Bu birazda insanın kendisine olan sağlık ciddiyetinden kaynaklanmaktadır. En ufak bir şey demeden, bebeğinizin sağlığında en ufak görebildiğiniz durumları doktorunuza danışmaktan başka çareniz malesef bulunmuyor. Basit gibi görünen, kendi yöntemlerinizle baş etmeye çalıştığınız girişimler boşa çıkabilir ve üzücü olabilir.

Bebeklerde Tükürük Kusması

Bebeklerde tükürük kusması, normal kusmanın dışında, yemek yediği anlarda görülmektedir. Bu kusma yöntemi bebeklerde hastalık veya hasta olacağı belirtisi taşımamaktadır. Olağan ve standart bir durumdur. Bu konuda içinizin rahat olmasını dilerim.

Bebeklerde Kusma Görülürse Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

 • Bebeğinizin kusmasından sonra aynı zamanda ishal belirtisi görülüyorsa,
 • Bebeğinizin kusmasından sonra ateşi yükselmeye başlıyorsa,
 • Bebeğin kusmasından sonra halsizlik durumu baş gösteriyorsa,
 • Bebeğinizin kusmasından sonra cildinde solgun bir ifade gözlemleniyorsa,
 • Bebeğiniz kustuğunda, kokusunda bir keskinlik mevcut ise ve kusma renginde sarı veya turuncu şeklinde bir durum var ise mutlaka acilen doktora başvurmalısınız.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Bebeklerde Fışkırır Tarzda Kusmak Neyin Belirtisi?

Bebeklerde fışkırarak kusma durumları görürseniz başlıca sebepleri vardır. Bunlar;

 • Bebeğinize aşırı yemek yedirdiyseniz,
 • Reflüye bağlı gerçekleşen mide problemleri,
 • Bebek anne karnında olduğu dönemlerinde amniyos sıvısı dediğimiz sıvıdan fazla yutması,
 • Bebeğinizin süte olan alerjisi,
 • Bebeğinizin doğumuna bağlı olaraktan gerçekleşen metabolizma hastalıkları,
 • Tıp da, Pilorstenozu olarak adlandırılan ve tıkanma problemi yaratan hastalıklar..

Pilorstenozu, bebeklerde mide ve oniki parmak bağırsağı arasında tıkanmayla oluşan durum neticesinde, suyun tayzikli fışkırmasına benzer bir yöntemle fışkırarak kusma olayı bu mantıkta görülmektedir. Bu durumun tedavi edilmemesi, bebeklerinizde ciddi bir kilo kaybına sebep olacağına işarettir. Bu durumu önemsiz olarak nitelendirmemenizde fayda var.

Kusan Bebekler İçin Ne Yapılmalı?

 • Bebekleriniza, yatar şekilde bir pozisyon uygulayarak veya yatırarak yemek yedirmemelisiniz,
 • Bebeklerinizin çok yemek yemesi için asla zorlamamalısınız,
 • Bebeğinizin emzirdikten sonra apar topar veya hemen yatırmamalısınız,
 • Bebeğinizin emzirilmesinden sonra sallanmamasına özen gösteriniz,
 • Bebeğinizin çok fazla kusmasından dolayı katı gıdalar yedirmeye sevk etmemelisiniz.

Bebekler Üşütünce Nasıl Kusar?

Bebeklerin üşütmesine bağlı kusma durumlarında, genellikle ekşi bir kusma meydana gelmektedir. Yenidoğan Bebek Kusması, bu sorunun da cevabıdır aslında.

Bebeklerde Kesik Kesik Kusmak Ve Bebeklerde Süt Kesiği Gibi Kusmak

Bebeklerinizin, belirli bir sindirimden fazlasıyla beslenmesi, onların kusmalarından sonraki kesik kesik görülen kusma durumuna işarettir. Fazla beslenen bebeklerde genellikle görülen bir durum belirtisidir. Bebeklerde Su Gibi Kusmak durumu da aynı sorunun cevabıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Bebeklerde Kusma Nasıl Önlenir?

 • Bebeklerinizi emzirdiğiniz zaman dik bir pozisyonda tutarak emzirmeniz, kusmasını önleme biçimidir,
 • Bebeğinizin çok acıkma durumu gelmeden onu besleyiniz. Aksi takdir de yemeğe hızlı yöneleceğinden kusma sebebi gerçekleşmiş olabilir,
 • Bebeklerinizin emzirilmesinden sonra, onu kısmi bir süre dik tutarak oturtun ve gazını çıkarmayı asla ihmal etmeyiniz,
 • Bebeğinizin altını değiştirdiğinizde, karın bölgesini sıkacak şekilde bezlememelisiniz. Bebeğinizin beslenme sürecinden sonra kusmaya davetiyedir,
 • Bebeklerinizi uyuturken sol tarafına yatırmanızda önem vardır,
 • Bebeğinizin beslenmesinden sonra onu hoplatma ve zıplatma hareketlerinden kaçınmalısınız.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri isimli yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız.

2 thoughts on “Yeni Doğan Bebeklerde Sarı Kusmanın Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir