Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız Makalemizi Okumanızı Öneriyoruz.

Bebeklerde Sarılık Nedir?

Yeni doğan bebeklerde, sarılık çok yaygın görülen bir hastalıktır. Genel anlamda ileri düzeyde bir hastalık belirtisi değildir, geçici olmakla beraber çoğu zaman endişe verici de değildir. Lakin, sarılık hastalığı bebeğinizde, bir hastalık belirtisinden kaynaklı bir sarılık mı değil mi anlamak gerekir. Bunun için ister normal bir sarılık hastası olsun, isterse de hastalık tetikleyici bir sebepten sarılık hastası olsun. Yapmanız gereken önlem ve tedbir amaçlı doktor kontrolü altında bebeğinizi göstermenizdir. Bebeklerin yaklaşık olarak yüzde 70 ve yüzde 80 gibi bir oranda sarılık hastalığı görülmesi normaldir. Göz aklarında, yüz bölgesinde burun ve kulaklarında sarıya dönen bir cilt rengi oluşur. Bu da bebeğinizin sarılık olduğu anlamına gelmektedir. Bebeğinizde oluşacak sarılık hastalığına karşı, endişe etmemeli ve soğuk kanlı davranmaya çalışmalısınız. Panik anında yapacağınız tüm yanlış önlemler hastalığı daha da farklı boyutta, bilmediğiniz bir duruma sevk edebilir. Doktor kontrolü dışında, kulaktan dolma ağrı kesiciler, şuruplar ve ev de tedavi gibi yöntemler uygulamamanızı öneriyoruz. Bebek için sağlıklı bir yol izlemek istiyorsanız, muhakkak kontrolleri düzenli ve doktor gözetimi altında olmalıdır.
Bebeklerde Sarılık Nasıl Olur?

Bebeklerde sarılık ilk olarak yoğun bir şekilde göz ve yüz bölgelerinde oluşmaya başlamaktadır. Şiddetinin artmasına bağlı olarak göbek kısımlarına ve bacak bölgelerine doğru yayılmaya başlar.

Bebeklerde Sarılık Neden Olur?

Bebeklerde, cilt renginin salgılandığı maddenin, kanda bulunan yoğun miktarın artmasına bağlı olarak, bunun sonuncunda da deride hızlıca birikmesi ile meydana gelmektedir. Eğer ki, bebeğinizin yeni doğan sürecinden sonra yeterli bir şekilde emzirilememesi, bebeklerde anne sütü sarılığı olarak nitelendirilebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Tedavisi

Yeni doğan sarılığı olarak bilinen bebek hastalığı, bebekte olan kan uyuşmazlığı durumu mevcut ise düzenli rutin zamanlarda, bebeklerin bilirubin artışının kontrolü bakımından kan alma işlemi yapılmaktadır. Bebeklerin doğduğu yaşı, bebeklerin kilo oranı, bebeklerin prematüre olup olmaması ile ilgili belirli planlamalar oluşturmaya başlanır. Oluşturulan planlama değerlerine göre bilirubin belirli bir seviye bandına geldiği zaman tedavi olma süreçlerine başlanır.
Yeni doğan bebeklerdeki sarılık tedavileri için kullanılan ilk yöntemlerden birisi mavi ışık yöntemli terapilerdir. Fototerapinin ölçüsü ve verilebilir süreleri bebeklerin kanında bulunan bilirubin maddesinin seviyesine ve bilirubin seviyesinin düşme hızlarına göre belirlenmektedir. Mavi ışık yöntemi ile uygulanan fototerapi 8 ile 10 saat arası yeterli olabilmektedir. Ve bu tedavi süreci de 3 ve 4 gün boyunca sürebilmektedir.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız

Fototerapinin işe yaramadığı durumlarda, kan değişimi gibi bir durum da alternatif yöntem olarak kullanılabilir. Bilirubin oranı, fototerapi mavi ışık yöntemi ile düşürülemediği durumlarda ise bebeklerin göbek kordonu kısımlarından katater konulmasıyla bebeklerin kan değişimi sağlanabilmekte ve tedavi edilebilmektedir.

Fizyolojik durumunda sarılık ile anne sütü sarılığı dediğimiz durumlar, normal şartlarda kendiliğinden geçebilen hastalık türleridir. Bebeklerin iyi bir beslenme süreci, bu hastalığın iyileşmesinde çok önemli bir yapıya sahiptir. Bebeklerde beslenme iyi bir şekilde sağlanamıyor ve bebekler kilo alma konusunda sorun yaşıyorlar ise bilirubin seviyesi bazı durumlarda fototerapi uygulama noktasında gerekli sınırlandırmalara çıkarılabiliyor. Fizyolojik yollarla oluşan sarılık ise, doğumdan 3. gün itibariyle başlayıp yaklaşık 14 gün yani 2. hafta sonunda son bulabiliyor.

Yeni Doğan Bebekte Sarılığın Geçtiğini Nasıl Anlarız isimli yazımızı okudunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir