Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir yazımızın detaylarını okuyabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Bebeklerin doğumundan itibaren, sıkça karşılaşacakları durumlardan biridir gaz sancıları. Bu gaz sancıları genelde bebekler için çok zor ve ağır geçmektedir. Bunun karşılığında da, anne ve babaların haklı endişe ve korkuları başlamaktadır. Lakin bu durumda korku ve endişeye gerek duymaksızın, yazımızı okumanızı öneriyoruz. Gerekli detay ve bilgilendirmeler ile yazımızda sizler için detaylara değinerek bilgi vermeye çalıştık. En çok sorulan sorulardan biri olan bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir ve bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri nelerdir sorularının cevaplarını sizlere vermiş olacağız.

Bebeklerin, beslenmelerinden sonra, yediği yiyeceklerden ötürü sindirim mekanizmalarında gaz sancıları başlamaktadır. Bu gaz sancısı ile bebeklerde karın ağrısı şeklinde bir sıkışma ve kasılma görülür. Bebeklerde gaz sancısı oluşması, beslenme sürecinden sonraki işkence durumuna dönüşmektedir. Bu konuda acemi olan anne babaların endişe etmeleri ve ilk kez yaşadıkları durum olmaları dolayısı ile birden fazla kaynaklardan bu konulara değinilmektedir.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebeklerde gaz sancısı oluşuyorsa, burada annelerin beslenme şekilleri ciddi anlamda önem arz etmektedir. Annenin beslenmesi dolayısı ile gaz oluşturabilecek yiyecek ve içecek tüketimi, bebeklerin de gaz sorununa neden olacak durumları beraberinde getirmektedir. Bebeklerin, sindirim sistemleri ve bağırsak sistemlerinin tam gelişememesinden dolayı, gaz problemlerinin sıkça görülmesi gayet normal bir durumdur. Annelerin, bebeklerinin de kolay bir şekilde sindirim yapabilecekleri besinleri tüketmesindeki önem büyük oranda önemlidir. Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir, bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri nelerdir, bebeklerde gaz sancısı için bitkisel yöntemler hangileridir, şeklindeki soruların cevabı olarak, sizlere aşağıda maddeler halinde yazacağımız kısımlar önemlidir. Bunları takip edecek bir durumda iseniz, bu problemleri en aza indirmiş olacak ve bebeğiniz için de sağlıklı bir durum ortamı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerinizin, gün içerisinde yutmuş oldukları hava baloncuklarının etkisiyle, bebeklerinizin canını yakan ve canını acıtan bir takım spazm durumlarına neden olmaktadır. Bunun neticesinde, bebeğiniz dizlerini karın bölgesine doğru çekerek ağlamaya başlar. Bu durumun en sık olduğu zamanlar akşam ve gece vakitleridir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Başlar?

Bebeklerin gaz sancıları dönemleri, doğumundan sonraki 2-3 hafta sonraki zamanlarda ağlamalarla görülmeye başlar. Bu ağlamaya bağlı kriz dönemleri, bebekleriniz 6-8 haftalık iken görülmeye başlar.

Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Geçer?

Bebeklerin yaklaşık olarak 3. aydan sonra, karın bölgeleri üzerinde dönebilmeleri ile gaz sancıları yavaş yavaş azalmaya başlar. Çünkü, bebekler artık kendilerine bir hareket kazandırmış olacağından, oluşan hareketle gazlarını kendi kendilerine rahat çıkarabilmektedirler.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Omuza Dayana Yöntemi: Bebeğinizi omzunuza sıkıca tutturmayı sağlayınız. Ardından da bir elinizle popo kısmından kavrayarak destek alın ve diğer elinizle de sırtını hafif ve iyice ovalamaya başlayınız. En yaygın yöntem olarak bilinmektedir ve kusma ihtimaline karşı giysilerinizin üzerine dikkat etmelisiniz.

Kolunun Üzerine Yatırma: Bebeğinizin ellerini karınlarının altına koyarak, incitmeyecek şekilde ve destekli olmasını sağlayınız. Sizler sırtını ovalarken, karın bölgesinde hareket olacağından gaz çıkarımı etkili şekilde olacaktır.

Ayak Parmaklarının Burun Kısmına Değdirilmesi: Bebeğinizin bacaklarını ileriye doğru hafifçe götürerek burun kısımlarına değdirmeniz, bebeklerdeki gaz sancısını hafifletmekte etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerinizde, yoğun miktarda gaz yapabilen yiyecekler; çiğ olan meyve ve sebze çeşitleri, brokoli, kuru baklagil çeşitleri, kereviz, pırasa, enginar, süt ürünleri maddeleri.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

  • Bebeklerinizin biberonunda, hava gazını almanızda büyük önem vardır. Bunu emzik yöntemi ile de yapabilmeniz olanaklı ve mümkündür.
  • Eğer emziren bir anne iseniz, bebeğinizi emzirmeden önce yediğiniz ve içtiğiniz ürünleri tekrar düşünün derim. Gazlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha uygun olacaktır.
  • Bebeklerinizin beslenme konusunda acele etmeden, sık sık olmak kaydı ile az az beslemelisiniz.
  • Bebeğinizin beslenmesi bittikten sonra, bebeğinizin dik açıda olacak şekilde yarım saat kadar bir süre, oturtarak bekletin.
  • Bebeğinizin biberonunun boş emilmesine engel olmalısınız. Biberon içerisindeki hava içe çekildiği zaman, bebeğinizde yoğun olarak gaz sancıları başlayacaktır.
  • Bebeğinizin emzirilmesinden sonra, karın bölgesine iyice ve yavaşça masaj uygulaması yapınız. Gazının kolay çıkmasına ve rahatlamasına neden olacak bir durumdur.
  • Eğer ki, bebeğinizin gazını çıkarmakta zorlanıyor veya gazını çıkaramıyorsanız, sıcak bir duş aldırmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat duş aldıracağınız suyun kaynar olmamasına dikkat etmelisiniz.

Yukarıda saydığımız maddeler, bebeğinizin gaz sancılarına çözüm olarak nitelendirilebilir. Fakat yukarıdaki yöntemler işe yaramıyorsa, bitkisel yöntemleri kullanarak bebeğinizin gaz çıkarma problemine bu şekilde faydalı olabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde Gaz Sancısına Bitkisel Yöntemler

Rezene: Gaz problemi yaşayan bebeklere, rezene iyi gelmektedir diye biliniyor. Yaklaşık olarak 1 buçuk çay kaşığı rezene tohumlarını, 4 fincan ölçeği kadar suda iyice kaynadıktan sonra soğumaya alın. Gün içerisinde ve gün boyunca 2 ila 3 kez kadar bebeğinize küçük küçük içirin. Aynı karışımı emziren anneler de kullanabilir.

Elma Sirkesi: Bebeğinize içireceğiniz su içerisine 1 ve 2 damla kadar damlatıp o şekilde içirmeniz, bebeğinizdeki gaz sancısına engel olacaktır.

Anason Ve Kimyon: Anasonla kimyonu suda iyice kaynattıktan sonra, iyice süzün. Ardından, bebeğinizi beslemeden önce 2 çay kaşığı kadar oranda içiriniz.

Sıcak Havlu: Bebeğinize sıcak havlu uygulaması yaparak gazını çıkarabilirsiniz. En etkin ve kullanılan yöntemlerden biridir. Sıcak havlunun aşırı ve çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin ayak bölgelerine uygulanmasıyla bebeğinizin gazını çıkarma konusunda yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Karnına Masaj Yapın: Bebeğinizin karın bölgesine eliniz ile dairesel bir şekilde masaj yaparak bebeğinizin rahatlaması konusunda yardımcı olmaya çalışın. Etkili bir şekilde yaparsanız bebeğinizin rahatladığını göreceksiniz.

Çörek Otu: Bir çay kaşığı çörek otu ile 1 su bardağı suda içerisine hurma katarak kaynatınız. Ardından 1 çay kaşığı kadar bebeğinize verebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

Yukarıdaki yöntemlerin haricinde, bebeğinizin gaz sancısı için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yöntemi de mevcuttur ve güvenle uygulanabilir.

  • 1 Çay kaşığı kimyon,
  • Kaynar su.

1 çay kaşığı kimyonu, kaynayan su içerisine attıktan sonra, suyu tülbent yöntemi ile süzünüz. Daha sonra, süzülen su içerisine 2 çay kaşığı toz şeker ilavesini yaptıktan sonra iyice karıştırını. Karışımın ardından bebeğinize yavaşça içirerek bu yöntemi uygulayınız.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir isimli yazımızı okudunuz.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir Video

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir